Sport dla ciebie - wspinaczka

li zamierzamy właśnie w taki sposób spędzać czas, warto na początku wybrać się do specjalnego klubu i poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Konieczne będzie tutaj często wynajęcie instruktora, który nauczy nas odpowiednich technik o

Sport dla ciebie - wspinaczka

Jak przygotować się do wspinaczki?

Wspinać może się każdy z nas, jednak warto pamiętać, że nie jest to prosta sprawa i nie możemy robić tego bez konkretnego przygotowania. Jeśli zamierzamy właśnie w taki sposób spędzać czas, warto na początku wybrać się do specjalnego klubu i poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Konieczne będzie tutaj często wynajęcie instruktora, który nauczy nas odpowiednich technik oraz przekaże wiedzę konieczną do bezpiecznego wspinania się po górach. Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest konieczne wyposażenie, bez którego wspinaczka będzie niemożliwa. Warto dowiedzieć się, co może się przydać i zadbać o to już na początku, by uniknąć problemów. Tylko dzięki temu wspinaczka będzie atrakcyjna i przebiegnie bez zakłóceń.


Profesjonalna wspinaczka wysokogórska

Do jednych z najbardziej niebezpiecznych sportów należy wspinaczka wysokogórska. Wiele osób zafascynowanych tym sportem decyduje się na wyjazd w bardzo wysokie góry, w których warunki do przetrwania są naprawdę bardzo trudne. Wyprawa na przykład w Himalaje wymaga nie tylko odpowiedniej kondycji fizycznej, nad którą trzeba pracować nawet wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem, ale również ogromnych nakładów finansowych. Już sam sprzęt wspinaczkowy pozwalający na przykład na wspinanie się po wręcz pionowych ścianach musi być bardzo porządny, ponieważ jest to kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom takiej wyprawy.


Warto wiedzieć - rodzaje wspinaczki

Działalność wspinaczkową można uprawiać w bardzo zróżnicowany sposób w zależności od terenu, pory roku i własnych preferencji.

Najbardziej podstawowym jest podział na:

wspinaczkę klasyczną (możliwe są różne style) ? do przemieszczania używa się wyłącznie rąk i nóg. Sprzęt wykorzystywany jest tylko w sposób bierny ? do asekuracji;
wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień (zwana też hakówką lub wspinaczką hakową) ? wspinanie z czynnym wykorzystaniem sprzętu do przemieszczania się. Dopuszcza się zawisanie na linie i założonych punktach asekuracyjnych, wykorzystanie ich jako stopnie i chwyty, zawieszanie na nich specjalnych ławeczek, czyli małych drabinek z kilkoma szczebelkami, po których wspinacz wchodzi wyżej i osadza kolejne punkty asekuracyjne.
Rodzaje wspinania w zależności od terenu działania:

wspinanie na sztucznych obiektach,
buildering (urban-climbing) ? wspinanie się na budynki, mosty itp.
bouldering ? wspinaczka bez asekuracji na niewysokich skałkach (slangowo buldering, baldering),
wspinaczka skałkowa,
wspinaczka piaskowcowa
wspinaczka skalna,
wspinaczka górska,
taternictwo (letnie i zimowe),
alpinizm ? w górach lodowcowych,
wspinaczka lodowa,
wspinaczka mikstowa ? styl wspinaczkowy wymagający wykorzystania technik zarówno skalnych jak i lodowych; wykorzystywany na przykład w Alpach
drytooling (drajtuling),
wspinaczka wielkościanowa (bigwall),
wspinaczka wysokościowa (himalaizm).

alpinizm podziemny ? Jednym z miejsc, gdzie można uprawiać wspinaczkę są jaskinie. Eksplorując te obiekty turystycznie można określić taką działalność alpinizmem podziemnym, turystyką jaskiniową. Działalność tego typu w celu naukowym np. poznawania jaskiń należy określać jako speleologia. Działalność tę od wspinaczki powierzchniowej wyróżnia też znacznie intensywniejsze wykorzystanie sprzętu wspinaczkowego, głównie do zjazdów i wychodzenia po linie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Rodzaje_wspinaczki