Lubisz psy? To poczytaj

rganizować im różne gry i zabawy oraz różne przyjemności. Dzięki temu psy będą mogły nie tylko wesoło się bawić, ale również rozwijać swoje zdolności. Dlatego z myślą o młodych psach, które nie zawsze mogą liczyć na fachową opiekę

Lubisz psy? To poczytaj

Przyjemności zapewniane młodym psom

Opieka nad młodymi psami może być bardzo przyjemna, ale jednocześnie trudna ze względu na to, że młode psy są bardzo ruchliwe. Trzeba stale organizować im różne gry i zabawy oraz różne przyjemności. Dzięki temu psy będą mogły nie tylko wesoło się bawić, ale również rozwijać swoje zdolności. Dlatego z myślą o młodych psach, które nie zawsze mogą liczyć na fachową opiekę ze strony swoich właścicieli organizowane są różne miejsca im przyjazne. Takie miejsca mogą znajdować się w parkach, w dużych galeriach handlowych oraz w pobliżu dużych osiedli mieszkalnych. Dzięki temu właściciele psów mogą je oddawać do tego typu miejsc wówczas, gdy wychodzą do pracy lub nie mogą sprawować nad nimi opieki z powodu remontu czy większych porządków domowych.


Skąd pochodzą... psy?

Według najnowszych badań genetycznych przeprowadzonych przez Adama Boyko i współpracowników z Uniwersytetu Cornella w USA można domniemywać, że psy pochodzą z Afryki, a nie jak dotąd sądzono z Azji. W magazynie ?Proceedings of the National Academy of Sciences? opublikowali oni artykuł z rezultatami swoich badań, które pozwalają przypuszczać, że psy mogły rozprzestrzenić się po świecie z Czarnego Lądu, wraz z przodkami człowieka. Naukowcy przebadali 318 psów z Afryki, 16 z Puerto-Rico, 102 z USA i kilkaset z innych stron świata i stwierdzili, że genom afrykański jest równie rozprzestrzeniony wśród psów jak genom azjatycki, podali tym samym w wątpliwość teorię o azjatyckim pochodzeniu psa8.

Najstarszymi tekstami świadczącymi o współistnieniu psa i człowieka są teksty pochodzące z okresu kultury sumeryjskiej9.

Psy pochodzą prawdopodobnie z jednego obszaru Ziemi, Azji Wschodniej, gdzie wydzieliły się z gatunku wilka. Rozprzestrzeniły się potem po całej planecie, konkurując z miejscowymi populacjami wilków. Świadczy o tym ich mniejsza różnorodność w miarę geograficznego oddalenia od Azji Wschodniej. Po udomowieniu psa przez człowieka nastąpiła mutacja w jednym z genów (został on ostatnio zidentyfikowany), w wyniku której powstały rasy małych psów. Musiały być one atrakcyjne dla człowieka, który starał się utrzymywać populację niewielkich psów pomimo ich mniejszej użyteczności w polowaniu i gorszego przystosowania do życia w prehistorycznych warunkach. Obecnie ze wszystkich gatunków ssaków psy wykazują największą różnorodność.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_domowy#Historia_i_udomowienie_psa


Psie zabiegi

Dzięki przyzwyczajenia psa do regularnych kąpieli możemy uniknąć kłopotów z utrzymaniem jego higieny. Jak wiadomo, kąpiel to podstawowa forma zadbania o czystość naszego pupila. Oczywiście, istnieje także wiele innych zabiegów, które pozwalają na zadbanie o czystość psa. W przypadku zwierząt bardzo istotne jest zadbanie o to, aby nasz pupil nie borykał się z pchłami, które często dokuczają szczególnie psom. Dobrym pomysłem na usunięcie takich insektów jest regularne spryskiwanie sierści specjalnymi preparatami, dostępnymi w sprzedaży. Można także zainwestować w specjalne obroże przeciw pchłom czy inne środki, jednak jest to już zalecane pod okiem weterynarza.