Codzienność pracy w geodezji

tum. Dzisiaj o geodezji i budownictwie.Niby to samo, a jednak...Polska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się prak

Codzienność pracy w geodezji W geodezji mają sporo zajęć, ponieważ są niezbędni wszędzie tam, gdzie coś się buduje. Ich funkcja w tym wszystkim\temacie jest bardzo ważna, z tego powodu warto znaleźć profesjonalistów: . Dzisiaj o geodezji i budownictwie.

Niby to samo, a jednak...

Polska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się praktycznie tym samym, jednak na inną skalę,a wykonywanie ich wymaga różnej wiedzy i umiejętności.

Geodezja wyższa zajmuje się większymi przestrzeniami niż niższa, a ponadto uwzględnia kulistość kuli Ziemskiej, natomiast niższa nie uwzględnia takich zmiennych. Mierniczy natomiast zajmuje tym co najbardziej kojarzy nam się z geodezją, a powinno z mierzeniem.


Pomoc geodety przy pomiarach działek budowlanych

Geodeci zatrudnieni w urzędach gmin i urzędach miast zajmują się wytyczaniem działek budowlanych. Potrafią oni określić, jaką szerokość mogą posiadać określone działki, żeby budowane na nich domy spełniały wszystkie wymogi prawne. Tylko w takim wypadku osoby chcące posiadać swój własny dom będą mogły otrzymać zgodę na jego wybudowanie oraz zamieszkanie w nim.

Na życzenie właścicieli działek geodeci mogą również uczestniczyć w wykonywaniu pomiarów dotyczących już samego domu oraz wytyczania najlepszego miejsca na działce na postawienie jego fundamentów. Wiadomo, że przyszłym właścicielom domu bardzo zależy na znalezieniu najlepszego miejsca na posesji, w którym można wybudować dom, ponieważ pozwoli im to na obniżenie kosztów związanych z jego późniejszą eksploatacją.


Podział nieruchomości w Wikipedii

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości