Artykuł o nieruchomościach

i budynkowych (domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych,...przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. Zwyczajowo deweloper kupuje nieruchomość, nadzoruje pełen proces inwestycyjny od fazy projektowania do

Artykuł o nieruchomościach Szukasz mieszkania i nie wiesz jaką decyzję podjąć? Zobacz

Deweloper - definicja

Deweloper ? inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych (domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych,...przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem.

Zwyczajowo deweloper kupuje nieruchomość, nadzoruje pełen proces inwestycyjny od fazy projektowania do zakończenia budowy (również rozbudowy lub renowacji), aż po jej sprzedaż bądź wynajem.

Zasady ochrony praw osób nabywających nieruchomość deweloperską reguluje tak zwana ustawa deweloperska, która ma na celu regulację zasad ochrony praw osób nabywających mieszkanie czy dom, a wobec których deweloper zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Deweloper


Mieszkania z dofinansowaniem?

Okazało się jakiś czas temu, że środki zarezerwowane na rządowy program MdM nie są w pełni wykorzystywane. Developerzy troszkę narzekają, że może jakby to dofinansowanie większe było, to mieszkania schodziły by lepiej.

Cóż, prawda jest taka że bardzo mocno zmieniły się zasady odnośnie udzielania kredytów hipotecznych. Po pierwsze - obowiązkowy wkład własny, którego wartość procentowa ma wzrastać z każdym rokiem. Jednak banki wykorzystały program "Mieszkanie dla Młodych" na swój własny sposób. A co, przecież to byłoby nie sprawiedliwie, żeby zyskali tylko deweloperzy, bankom tez się należy!


Infrastruktura a nowe osiedla

W Polsce z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu bywa trudno. Jednak deweloperom jest już chyba łatwiej. Często powstają osiedla dosłownie w środku pola, bez żadnej infrastruktury wokół. Problem polega na tym, że założenia są błędne.

Zamiast zacząć od infrastruktury, zaczyna się od budowy bloków. A potem mieszkańcy sa zmuszeni dojeżdżać do pracy samochodem, ponieważ nie ma komunikacji miejskiej. Rodzice muszę zawozić dzieci do przedszkoli w innych dzielnicach, nie wspominając już o tym, że zrobienie zakupów staje się konieczną do zaplanowania, logistyczną operacją.

Są nowe osiedla budowane z myślą o przyszłych mieszkańcach, jednak to wyjątki. I właśnie takie nieruchomości dobrze się sprzedają, ponieważ ludzie coraz większą uwagę zwracają nie na cenę, ale też na pozostałe czynniki.

Nikt nie chce mieszkać w środku pola, a z drugiej strony nikt też nie chce żyć obok drogi szybkiego ruchu, czy też niedaleko lotniska. To bardzo kłopotliwe lokalizacje, jednak nie zawsze mieszkańcy wiedzieli o tym, że obok ich mieszkania powstanie np. droga ekspresowa. Wniosek - trzeba sprawdzać plan zagospodarowania terenu.


A może wynajem?

Kupić, czy wynająć? Co się bardziej opłaca? To dość ważne pytanie, jednak obecnie na rynku nieruchomości ceny mieszkań wydają się być dość stabilne. Wielu ludziom się wydaje, że jeżeli "przeczekają" kilka lat na wynajmie, to oszczędzą nawet kilkadziesiąt tysięcy na zakupie nieruchomości.

Jednak nieruchomości to rynek specyficzny, gdzie długofalowo ciężko jest przewidzieć jakie będą ceny. Jak już pisałam - boom już był, i raczej szybko nie powróci. Jeżeli mamy zdolność kredytową, żyjemy w tym samym mieście od lat (i chcemy w nim żyć), to chyba warto jednak to mieszkanie kupić. Przede wszystkim z każdym rokiem będzie trudniej o kredyt, ponieważ wymagany wkład własny będzie rósł o 5% rocznie. Co do cen, nie zanosi się ani na dynamiczny wzrost, ani na spadek.